Публікації

«Я ще зовсім не там, я не здамсь, я ще тут…»


apub341.jpg (10363 bytes)

    2 травня 2019 року Сергію Колесникову - знаному на Кіровоградщині літератору, учаснику ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, члену НСПУ мало б виповнитися 70 років. На жаль, він не дожив до ювілею. Згадаймо цю людину, письменника, друга нашого музею, неординарну, колоритну, незвичайну постать, генератора великої кількості позитивних ідей і думок.
    Наш земляк - уродженець села Кам’яний Брід Ульяновського, нині Благовіщенського району Кіровоградської області. Там минуло його дитинство, там навчався у школі. Подальшу освіту здобув у Кіровоградському медичному училищі та на філософському факультеті Київського державного університету імені Т.Г. Шевченка. Працював фельдшером на «швидкій допомозі», асистентом кафедри філософії Кіровоградського інституту сільськогосподарського машинобудування, майстром на заводі «Друкмаш». Як військовослужбовець запасу у червні-серпні 1986 року брав участь у ліквідації аварії на ЧАЕС. Ініціював створення організації «Союз Чорнобиль» у Кіровоградській області, став першим її очільником.
    На літературну стежину Сергій Колесников ступив у 1970 році. Був учасником літературної студії «Сівач», якою керував Валерій Гончаренко, з 1979 року – членом обласного літоб’єднання «Степ». Його перші вірші друкувалися на сторінках районної газети «Ленінець», згодом - у «Кіровоградській правді», «Молодому комунарі», «Літературній Україні», «Віснику Чорнобиля», в журналі «Перець». В останній рік життя був позаштатним кореспондентом «Перцю», організовував там публікації земляків. Поезії Сергія Вікторовича представлені у багатьох колективних збірниках: «Ми, переможені Чорнобилем», «П’яте колесо», «20х20. Письменники сучасної Кіровоградщини» та інших. У 2000-му році Сергій Колесников став членом Національної спілки письменників України.
    Літературно-меморіальному музею І.К. Карпенка-Карого автор подарував збірки пародій «Шлях у генії», «Іду на Ви», «Поет на груші», «Галопом по хайвеях» (останні дві - у співавторстві з Анатолієм Кримським), книги поезій «Весни обірване суцвіття» та «Кам’яний Брід», фотографії, нагороди, особисті документи.
    Чимало віршів Сергія Колесникова стали піснями дякуючи музиці Олександра Решетова. Вони звучали на українському та обласному радіо.
    Андрій Фоменко, відомий на Кіровоградщині поет, бард, композитор, також пройшов крізь чорнобильське пекло. Він - автор моноопери «Біла палата», лібретто й окремі вірші до якої створив Сергій Колесников. Цей твір став лауреатом конкурсу «Світязь-96» і неодноразово звучав у нашому музеї.

Чорнобиль
Чорним лебедем
В душу проситься.
Я його жену,
А відігнати не можу.
Всівся на плечі,
Дихає в лице з-під саркофагу
Чорного крила –
Тобі, мені…
І тому, хто ще
Не народився.

    У творчому тандемі з поетом Анатолієм Кримським Сергій Колесников написав сценарій кінодрами «Із зав’язаними очима» - також відлуння страшної катастрофи.
    Чорнобиль - це біль його душі. Подіям чорнобильських місяців присвячена остання документальна повість Сергія Колесникова - «Відрядження до пекла». Спогади лягли на папір пекучими рядками. Книга поцінована обласною літературною премією імені Євгена Маланюка за 2016 рік, видана у нашому місті та Києві.
     Творчості спілчанина-чорнобильця присвячені статті колег - Тетяни Адрушко, Антоніни Корінь, Анатолія Кримського.
    За значний особистий внесок у подолання наслідків Чорнобильської катастрофи, виявлені самовідданість і високий професіоналізм, багаторічну плідну громадську діяльність та у зв’язку з 30-ми роковинами Чорнобильської катастрофи Сергії Колесников нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня.
    Перебування в Чорнобилі даром не минулося. У грудні 2017 року Сергія Колесникова не стало. Пам’ятаймо про мужню людину. Не кожному до останнього дня вдається зберігати оптимізм, гумор, любов до життя так, як це вдавалось йому.

Наталія Мельниченко,
науковий співробітник
літературно-меморіального музею
І.К. Карпенка-Карого